Remedio logo Remedio

Blogi

Roosad lilled vaasis

People pleasing

Pannes kokku uut kursust nartsissismi ja keerukate suhete kohta, ei saanud ma kuidagi mööda vaadata mõistest nagu “people pleasing” ehk pidevast enda vajaduste tagaplaanile jätmisest teistele meeltmööda olemiseks.

Mis on people pleasing*?

Olgugi, et see pole eraldi diagnoos või terviseseisund, käib people pleasingu mõiste minu kabinetist ikka ja jälle läbi. Erinevalt heatahtlikkusest, altruismist või abivalmidusest tekitab people pleasing inimestele probleeme – selle puhul ei suudeta öelda “ei” või seada teistega piire, isegi kui tegelikult tahaks. Sageli taluvad kroonilised people pleaserid teiste poolset ebameeldivat käitumist, ärakasutamist või isegi vägivalda.

People pleasimine võib väljenduda:

 • Raskustes “ei” ütlemisel
 • Eriarvamuse varjamises
 • Enda vajaduste varjamises (sh ütlemine, et kõik on hästi, isegi kui tegelikult ei ole)
 • Enda ülekuhjamises plaanide ja kohustustega
 • Pidevalt teiste poolt ärakasutatuna tajumises
 • Väärtusetuse tundes
 • Pidevas ajapuuduses (nt tajumine, et kunagi ei ole võimalik võtta endale aega)
 • Konfliktide vältimises

Miks people pleasing tekib?

Sageli on selle taga vajarased kogemused ja suhted pereliikmetega. Näiteks võib selleni viia keerukas olukord vanematega, kus vanemad ei suutnud mingitel põhjustel täita oma rolli ning laps pidi ise olema enda vanematele lapsevanem või nende terapeut. Ehk laps pidi hoolimata noorest east olema see, kes kuulab, annab nõu, talub enda vanemate emotsioone ja suudab koduseid pingeid maha rahustada. Või siis on laps kasvanud ebastabiilses ja -turvalises keskkonnas, kus pidi olema alati valvel, näiteks oli vanemal probleeme alkoholiga või puutus laps kokku vägivallaga. Nii õpib laps, et koduste suhete ja turvatunde nimel peab olema tubli, tähelepanelik ja palju pingutama, hoolimata iseenda vajadustest.

Vahel ei ole aga üldse vaja väga traumaatilist kogemust, et people pleasingu muster tekiks. Võib olla ka nii, et laps hoolib enda vanematest väga, peres on head ja soojad suhted, kuid laps näeb, et vanematel on keeruline. Laps ei taha olla neile lisakoormaks ning otsustab, et saab ise hakkama ning ei väljenda enda muresid. Ning vahel vanemad ka ise täiesti pahaaimamatult tunnustavad seda, näiteks öeldes kui tubli ja vaikne laps neil on või kui muretult üksi ta alati hakkama saab. Nii kinnistub lapsel teadmine, et kui ta enda vajadusi või pahameelt ei väljenda, siis nii saabki tunnustust ning positiivset tähelepanu.

Kuidas people pleasimist lõpetada?

Siin on sulle mõned nipid, kuidas toetada enda vaimse tervist ja people pleasingut vähendada:

 1. Lükka vastamist edasi. Kui sul on raskusi keeldumisega, siis see võib koheselt olla liiga suur samm, mida eesmärgiks võtta. Kui kipud pidevalt “jah”ütlema, hakka vastamist alguses lihtsalt edasi lükkama – ütle, et vajad veidi mõtlemisaega. See annab sulle võimaluse olukorrast eemalduda ning läbi mõelda, kuidas tegelikult vastata tahad, selle asemel, et esimese impulsiga nõustuda.
 2. Planeeri endale oma aeg. Struktureeri ise enda päevakava ning leia endale igas päevas vabad tunnid, millele sa kunagi kellegi teise soovitud kohustusi ei planeeri. See on sinu aeg, täida see täpselt nende tegevustega, mida sulle endale meeldiks teha.
 3. Harjuta teistele vastamist. Kuigi see võib alguses kõlada tobedalt, on viisakas ja lugupidav “ei” ütlemine täiesti õpitav oskus. Kirjuta enda jaoks võimalikke vastuseid läbi, harjuta neid kõva häälega välja ütlema. Kui oled seda üksi eelnevalt harjutanud, on pingelises olukorras ennast väljendada märksa lihtsam.
 4. Pöördu psühholoogi vastuvõtule. Vaimse tervise spetsialist aitab sul sinu mõtte- ja käitumismustreid märgata ning neid muuta.

Inimestele, kes ei ole harjunud enda piire seadma ega pahameelt või eriarvamust väljendama, võib see sageli alguses tunduda ebaviisakas või egoistlik. Tuletan sulle aga meelde, et enda vajaduste väljendamine on normaalne ja vajalik – sa lihtsalt ei ole sellega harjunud! Pidev people pleasing viib sageli raskusteni igapäevaelus, suhetes ja laiemalt vaimses tervises.

*Vabandan inglise keelse mõiste pärast – olen palju otsinud, kuid pole siiani suutnud sellele head eestikeelset vastet leida. Kui sul tuleb häid mõtteid, kuidas people pleasing eesti keeles kõlada võiks, palun võta ühendust info@remedio.ee või läbi meie sotsiaalmeedia! 😊

Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame sellel lehel küpsiseid. Lehekülge külastades nõustud küpsistega. Loe küpsistest lähemalt.